Ogólnopolski Dzień Sołtysa w Łowiczu

W dniu 17 marca w Łowiczu z udziałem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego odbył się Ogólnopolski Dzień Sołtysa. Do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Topolowej na zaproszenie Premiera Rządu Polskiego przyjechało prawie 1000 osób, głównie sołtysów z całej Polski. Gospodarzem Święta był Starosta Łowicki Pan Marcin Kosiorek.

 

Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą celebrowaną przez biskupa łowickiego Andrzeja Dziubę..

W części oficjalnej obchodów Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa Pan Premier w swoim wystąpieniu stwierdził, że Polska bez polskiej wsi nie miałaby polskiej duszy, polska wieś daje siłę, charakter, ogromną radość i moc czerpaną z tradycji, polskiej kultury i z chrześcijaństwa. Zdaniem Pana Premiera pomoc wszystkim sołtysom w dbaniu o tradycję i korzenie na wsi udzielają koła gospodyń wiejskich, które także licznie uczestniczyły w spotkaniu prezentując swoje produkty.

W Ogólnopolskim Dniu Sołtysa razem z Premierem Rządu udział wzięli Ministrowie: Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Poseł Robert Telus oraz wielu Parlamentarzystów z Sejmu RP VIII kadencji: Joanna Kopcińska, Alicja Kaczorowska, Przemysław Błaszczyk, Piotr Polak, Jacek Sasin, Marek Suski, Witold Waszczykowski oraz oczywiście Gospodarze Województwa Łódzkiego w osobach Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera i Wojewody Łódzkiego Zbigniewa Rau.

Po oficjalnych przemówieniach zasłużonym sołtysom wręczone zostały Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Z województwa łódzkiego otrzymali je m. in. Kazimierz Kowara były sołtys w Bełchowie Osiedlu, Elżbieta Stępień, Barbara Sobczyk, Zygmunt Jaworski, Barbara Lenart, Mirosław Stasiak, Krzysztof Panek oraz Anna Majchrzak.

Premier oraz goście odwiedzili wszystkie stoiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa, m.in.: Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa a także przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego takich jak: Zakłady Mięsne KAWIKS Patoki, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Nowakowski Sp. z o.o. z Dąbrowy, Wiatrowy Sad – Tłocznia soków z owoców i warzyw z Kałęczewa, Sad Rokicki z Białej Rawskiej, Bogusław Wencel wytwórca ziołomiodów,  którzy posiadają certyfikaty jakości na swoje produkty i oferują klientom zdrową polską żywność.

Na hali występowali m.in. Blichowiacy, Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy OSP Wicie. Później wystąpił też z krótkim programem zespół Golec uOrkiestra. Była to niespodzianka ukrywana do samego końca.

Ogólnopolski Dzień Sołtysa w Łowiczu